پنج شنبه ٠٤ مرداد ١٤٠٣
صفحه اصلی > ERP center > مقالات > ادغام اینتر پرایز 2 در ERP 
ادغام اینتر پرایز 2 در ERP

 منبع : ماهنامه تخصصی فناوری اطلاعات

 نويسنده : دیوید اندرسون    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 2011/10/10  

مترجم: محمد جعفر کاظمی

در حال حاضر تغییر شگرفی در حوزه فناوری اطلاعات از سوی شرکت های بزرگی چون اپل، گوگل، فیس بوک در حال رخ دادن است. آن چه این سه  شرکت بزرگ در حال انجامش هستند، شروعی بر انتظار مصرف کننده از آینده نرم افزار های کاربردی است. از منظر تاریخی، انتظار از یک برنامه قبلا محدود به توانایی آن در حل مسائل کسب و کار یا انجام فرآیند های مدیریتی میشد ولی امروزه از این برنامه ها انتظار میرود که همچون فیس بوک، بین کاربران ارتباط برقرار کنند و همچنین امکان جست و جوی هدفمند نظیر گوگل و قابلیت استفاده  بصری مانند آی پد را نیز فراهم آورند .

مدیران عامل شرکت های تجاری نیز از تاثیر این فناوری ها در امان نیستند! آن ها به خوبی از این مطلب آگاهند که ویکی ها، پیام های فوری و تلفن اینترنتی ابزارهایی موثر برای ارتباطات بین فردی و سازمانی است، که بایستی در شرکتشان از آن استفاده کنند. در حال حاضر بیشتر کارمندان و مدیران تجاری  از طریق فناوری های مختلف وب2 با یکدیگر در ارتباطند. مساله این جاست که که این ارتباط ها در حال حاضر وجود دارد و خارج از مرزهای سیستم های فناوری اطلاعات داخل سازمانی به صورت رسمی و امن انجام میشود.

برخی از شرکت های نرم افزاری خود را با ابزارهای برخطی مثل فیس بوک و توییتر همساز کرده اند. ولی به نظر میرسد سود واقعی وقتی حاصل بشود  که از نرم افزار برنامه ریزی سازمانی ( ERP ) به همراه دیگر نرم افزارهی سازمانی که عملکرد دیگر نرم افزارهای برخط را تقلید میکنند استفاده شود. در نتیجه ارتباطات داخلی بهبود یافته و کسب و کار شرکت که خارج از سیستم  ERP  انجام میگرفته به درون سازمان باز میگردد.

بحث این مقاله نحوه سودآوری شبکه های اجتماعی-یا فناوری های سازمانی نسل دوم - برای صنایع پیچیده شامل تولید، کارآییو سرمایه است.

فناوری های سازمانی نسل دوم به دلایل زیر دارای اهمیت هستند:

حجم زیادی از کسب و کار شرکت ها در شبکه های اجتماعی است که این فعالیت ها تحت نظر ERP نبوده، بنابراین در سیستم ثبت نشده و ایمن نیستند.

استفاده از دانسته های افراد باز نشسته توسط کارمندان جدید مساله ای حیاتی است. شبکه های اجتماعی ادغام شده در حوزه     امکان دسترسی آسان به این تجربیات را فراهم می آورد.

سازمان دهی اطلاعات شرکت در یک قالب و یکی مانند و پویا مانند( مشابه ویکیپدیا) روشی برای بهبود فرآیندهای مهندسی، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت پروژه و حتی کارگران است. هر شرکت با استفاده از قالب و یکی نه تنها میتواند فرآیندهای کنونی خود را مستند کند بلکه میتواند تغییرات آن را نیز در طول زمان بسنجد.

نقش حیاتی امنیت

مهمترین اثر اجرایی ERP  در یک سازمان داده های بهبود یافته و اامنبت سازمان دهی شده آن میباشد. در واقع تمام مسائل کسب و کار در سیستم ثبت میشود. وقتی فناوری ها و افراد ERP را دور میزنند، تاثیر امنیتی آن را خنثی میکنند. با ادغام قابلیت کسب و کار مبتنی بر شبکه اجتماعی( نسل دوم) در ERP فوائد امنیتی ERP را میتوان همزمان با قابلیت های شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک و بلکه بسیار قدرتمند تر داشت. خصوصا هنگامی که اطلاعات سازمانی خیلی حیاتی باشند سازمان باید مطمئن شود که این اطلاعات به دست افراد بیگانه نمیرسد، که صد البته شبکه های اجتماغی در این مورد بسیار پرخطرند.

افزایش تمرکز بر کسب و کار

ادغام قابلیت های شبکه های اجتماعی در بستره ERP باعث میشود که افراد با ابزارهای نسل دوم وب نظیر پیام فوری یا ویکی کردن بتوانند کارایی خود را افزایش دهند. میزان لذتی که افراد از به کار بردن این ابزارها میبرند بسیار مهم است. ابزارهای ارتباطی ای شبیه اینتر پرایز 2 باعث میشود افراد اتفاقات رخ داده در شرکت راحتی وقتی سرکار نیستند هم به طور ملموس تری دنبال کنند و بیشتر امکان دارد که ازلاعاتشان را با دیگران به اشتراک بگذارند. در دنیای توسعه یافته امروزی سن بازنشستگی روبه کاهش است و این روند بعضی صنایع را متضرر کرده است. با این فناوری جدید میتوان از سرمایه فکری افراد خبره وبا تجربه استفاده کرد.

عامل های انتخاب اینتر پرایز 2

به محض اینکه دریافتید اینتر پرایز2 برای کسب و کارتان سودمند است چندین عامل وجود دارد که بایستی مدنظر داشته باشید.

بیشک مهمترین مطلب، یک پارچگی است. قابلیت های شبکه های اجتماعی که جدا از    قرار میگیرند به تنهایی فوائد اینترپرایز 2 را با خود ندارند. این یکپارچگی باید دو طرفه باشد، به طوری که بتوان در میان گفتگوها و دیگر اطلاعات شبکه های اجتماعی جست و جو کرده و فهمید چه سخنانی، بین کدام افراد و در چه زمانی ردوبدل شده است. از سوی دیگر باید بتوانید عناوین برنامه اتان را به راحتی با گفتگو های شبکه های اجتماعی پیوند دهید. برای مثال مباحث مربوط به سفارشات مشتریان میتواند با قابلیت های مرتبط به آن در برنامه متصل شود یا یک سوال در خصوص صورت حساب مشتری خاصی مستقیما به سند مورد نظر مرتبط شود.

برای اطمینان از اینکه ویکی ها و یا داده های سازمانی که بخشی از اینترپرایز2 هستند اطلاعات درستی از چگونگی عملکرد شرکت به شما میدهد، یکپاچگی در مقیاس بزرگ مهم است. هنگامی که داده های سازماندهی نشده ای مثل گفتگوها و ویکی ها مستقیما در محیط کاری ادغام شوند، شرکت شما میتواند یک سازمان در حال یادگیری باشدکه دانش و تصمیمات جمعی مدیران عامل، مدیران و کارمندان را در قالبی درک پذیر و با قابلیت پیگرد قانونی حفظ کند وارئه دهد.

از سوی دیگر بایستی مطمئن شد که ئی آر پی ادغم شده با اینترپرایز2 هر دو نوع ارتباط در شبکه های اجتماعی - ارتباط همزمان وغیر همزمان- را پشتیبانی میکند.ارتباط همزمان چیزهایی است که در لحظه اتفاق می افتد مانند گپ، پیام فوری نوشتاری، تلفن اینترنتی و غیره و ارتباط غیر همزمان  ابزارهایی است که به کاربران اجازه تاخیر زمانی را میدهد مانند ویکی ها، وبلاگ ها و تابلوی اعلانات، هرکدام بسته به شرایط مفید هستند. معمولا شخص در ابتدا از ارتباط همزمان با یک یا دو نفر بهره برده تا پاسخ سریع رابیابدو در صورتی که به جواب نرسدمساله اش را در یک گروه ( به طور غیر همزمان) به بحث میگذارد. ابزارهای ارزشمند ارتباط همزمان مانند IFS Communicator   به کاربر امکان ارتباط لحظه ای با افراد داخل شرکت و نیز خارج شرکت مثل مشتری را با ارائه یک کارت اشتراک رسمی برای هر کاربر فراهم میکند. با مستند شدن هر گفتگو یا تماسی سیل منافع آن به سوی سازمان سرازیر میشود. فرض کنید بحثی در مورد سفارش یک مشتری برای همه مشهود است. پس مشتری تازه واردی هم که در این بحث شرکت میکند به سرعت پاسخ مطلوب خود را میابد. این سیستم میتواند درک متقابل و رضایت بیشتر مشتری را فراهم آورد.

ارتباط غیر همزمان در  IFS Communicator  توسط قابلیت هایی نظیر IFS Talk و IFS Wiki  انجام میشود، وقتی که شما سوال دارید و در حال حاضر جوابی  ندارد. این گونه سوالات میتوانند در یک گروه مطرح شوند، تا افراد در فرصت های دیگر روی آنها نظر بدهند. این قبیل ابزارها خیلی شبیه ابزارهای فیس بوک اند. شما میتوانید در مورد تلفن هوشمند خود که تازه خریدید مطلبی در تابلوی خود گذاشته، در مورد آن سوال کنید تا دوستانتان شما را از جزییات آن آگاه سازند.

در یک محیط کسب و کار ممکن است شما با یک مسکل خاص برخورد کنید. سوالتان را در   IFS Applicationمطرح میکنید و برنامه به طور لحظه ای صفحه را به روز میکند، سوال شما نمایش داده میشود و همه افراد متصل  به برنامه میتوانند به آن پاسخ دهند.

ابزار اضافی ارتباط غیر همزمان در این برنامه  IFS Wikihelp  نام دارد که تمامی متن های کمکی در برنامه را به طور ساخت یافته  به ویکی تبدیل میکند. این به شما کمک میکند که یک سازمان آموزشی باشید و نیز حافظه سازمانی هی برایتان میسازد تا اشتباه هایتان را دوبار تکرار نکنید.

زمان آن فرا رسیده است که جدال بر سر ابقای شبکه های اجتماعی را تمام کرده و در عوض از قدرتشان در سازمان ها سود ببریم. با ادغام اینترپرایز 2 در ئی آر پی را بالا برده، میزان و کیفیت اطلاعات در دسترس مدیران و کارمندان را در محیطی امن ارتقا داد.