پنج شنبه ٠٤ مرداد ١٤٠٣
صفحه اصلی > ERP center > مقالات > رایانش ابری و ERP 
رایانش ابری و ERP

 منبع : ماهنامه فناوري دانش

 نويسنده : دیوید استادر (David Stodder)    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 2011/10/26   ( آخرين ويرايش : 2011/10/26 )

مترجم: سهراب آروین

شرکت لاسون سافت‌ور (Lawson Software) با ارایه خدمات جدیدش نشان می‌دهد که رایانش ابری (Cloud Computing)، مجازی‌سازی و ابزارهای مدیریت نوآوری می‌توانند انعطاف‌ناپذیری معروف ERP را بهبود بخشند.

یک چاقو، یک چنگال و یک بشقاب پر از فیل! این تصویری سنتی از لوازم پیاده‌سازی یک سیستم ERP یا هر سیستم بزرگ و یک‌پارچه و پیچیده است. هضم کردن این «فیل» به معنی تحمل چرخه‌های طولانی تولید و پیاده‌سازی است که تا زمان راه‌اندازی تمام سیستم، بازگشت سرمایه اندکی ایجاد می‌کند. اما با تغییراتی که معماری سرویس‌گرا و نرم‌افزار خدمت‌گونه (SaaS) در تولید و عرضه نرم‌افزار و خدمات نرم‌افزاری ایجاد کرده، پیاده‌سازی ERP نیز در حال آسان‌تر شدن است.

آخرین اعلان شرکت لاسون سافت‌ور که بازخورد مثبتی از سوی شرکت کنندگان در کنفرانس CUE-10 (26 تا 28 آوریل در سان آنتونیو آمریکا) همراه بود، به روشنی نشان داد که رایانش ابری در آینده‌ای نزدیک تاثیر عمیقی بر ERP خواهد گذاشت. اصلی‌ترین دلیل این تاثیرگذاری را می‌توان انعطاف بیش‌تر در پیاده‌سازی ERP و در نتیجه امکان دادن به سازمان‌ها در هم‌سو کردن راهبرد کسب‌وکار و فناوری مورد نیازشان دانست.

یکی از امکانات ERP ابرمحور لاوسون این است که مشتریان می‌توانند مشترک سیستم‌ها شوند و بعد از مدتی، در حالی که هم‌چنان در فضای رایانش ابری باقی می‌مانند، سرمایه و دانش کسب شده خود را به یک ERP استاندارد با مجوز مالکیتی منتقل کنند. بدین ترتیب سازمان‌ها می‌توانند تا مدتی سیستم‌ها را تست کنند و اگر با مشخصات سازمان‌شان تطابق داشت، از مدل اشتراک به مدل خرید مجوز مناسب‌تری منتقل شوند و در غیر این صورت تنها کافی است که آیکون آن را به سطل زباله بیاندازند!

در حال حاضر، شرکت لاسون تمام امکانات خود را روی رایانش ابری ارایه می‌کند، که شامل M3 برای مدیریت فرآیندها، S3 برای مدیریت خدمات و نرم‌افزار کاربردی Talent Management (مدیریت استعدادها) می‌شود. همه این خدمات و ابزارها روی بستره وب سرویس آمازون (Elastic Compute Cloud - EC2) اجرا می‌شود.

بازار هدف لاوسون کسب‌وکارهایی با درآمدی بین 50 تا 250 میلیون دلار در سال است که عموما واحد فناوری اطلاعات بزرگی برای اجرای ERP ندارند. البته این بازه یک طبقه پایین‌تر از بازار اصلی آن (250 تا 750 میلیون دلار) برای محصولات ERP استاندارد این شرکت است و می‌تواند چند صد مشتری برای لاسون به ارمغان بیاورد.

با توجه به این که خدمات جدید لاسون روی یک ابر بیرونی و مشترک (متعلق به شرکت آمازون) ارایه می‌شود و این امر از دیدگاه امنیت برای تمام مشتریان قابل پذیرش نیست، این شرکت با استفاده از گرید (Grid) و مجازی‌سازی خدمات ابر درونی (Internal Cloud Services) سعی دارد رضایت این دسته از مشتریان را نیز جلب کند. این فضای درونی با راه‌اندازی سیستم عامل و ابزارهای خریداری شده از VMware بر پا شده است. نرم‌افزار SmartOffice یکی از ابزارهایی است که در این فضای مجازی‌شده ارایه می‌شود. کلیه عملیات مدیریتی نیز از طریق Cloud Console انجام می‌پذیرد.